» » چالش های صنایع کشور و راهکار برون رفت از آن

چالش های صنایع کشور و راهکار برون رفت از آن

تاریخ : 1397.12.25
نویسنده : روابط عمومی
نظرات : 0
بازدیدها : 171

چالش های صنایع کشور و راهکار برون رفت از آن
مهندس سیدمحمدعلی رضوی، دبیر انجمن

 

1

بدون تردید اشتغال و رشد اقتصادی هر جامعه‌ای به صنعت و تولید همان کشور گره‌ خورده است و زمانی که فضای امن کسب و کار و بسترهای مناسب برای تولیدکننده و بخش خصوصی فراهم نشود نمی‌توان انتظار داشت که شاهد ایجاد اشتغال پایدار و افزایش بهره‌وری نیروی کار باشیم؛ درواقع تولیدکنندگان باید از مشوّق‌های لازم بهره‌مند باشند تا با انگیزهٔ کافی قدم در میدان پرزحمت تولید بگذارند. به طور قطع صنایع، موتور رشد و توسعه اقتصادی و همچنین ایجاد تحول اقتصادی هستند و بی‌توجهی به آن به‌منزله ازکارانداختن موتور رشد و توسعه اقتصادی است.
صنایع بزرگ در شرایط امروز کشور توانسته‌اند خودشان را تا حدی سرپا نگاه‌دارند اما با کمرنگ شدن نقش بخش خصوصی در مقابل بخش دولتی، سیاست‌های شتاب‌زده تصمیم گیران کشور و عوامل بسیار دیگر کمر بسیاری از صنایع خم‌شده و درنتیجه یا فعالیتشان متوقف شده و یا با درصد بسیار کمی از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. اغلب تولیدکنندگان مشکلات تولید و یا فروش دارند و هزینه تمام شده محصولات آنها گاهی بیش از قیمت فروش آنها برایشان تمام می‌شود؛ به‌طورکلی افت‌وخیزهای دقیقه‌ای نرخ ارز، افزایش مالیات‌ها، افزایش قیمت آب، برق و گاز و خدمات دولتی برای جبران کسری بودجه و نارسایی‌های زیرساختی موجود و نبود سرمایه‌گذاری مناسب دولتی همراه با بی‌ثباتی در سیاست‌های کلان و تغییر پی‌درپی سیاست‌های دولت و نداشتن استراتژی معین و مناسب، برای صنایع کشور مشکل‌آفرین شده است.
سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت
صنایع کشور در سال‌های مختلف با مشکل رکود تورمی مواجه بوده و اقتصاد کشور وضعیت وخیمی پیدا کرده است و دولت متأسفانه ریشه مشکلات را به‌درستی تشخیص و به‌جای توجه به موضوع رکود تورمی و بررسی علل بروز آن، مشکل را در تورم خلاصه کرده است؛ به عبارت دیگر، موضوعات مهمی مانند تولید، اشتغال، پیشرفت تکنولوژی، اصلاح ساختار اقتصادی، رفع موانع تولید، بهبود فضای کسب‌وکار، ایجاد نهادهای حامی تولید، کنترل فساد و رانت نادیده گرفته‌شده و یا در حد حرف باقی مانده است و نتیجه این شد که صنایع با مشکلات کمبود نقدینگی، بی اطمینانی در سیاست‌های دولت و تغییر پی‌درپی سیاست‌ها در حال نابود شدن هستند.
تحریم‌های بین‌المللی و خود تحریمی‌های داخلی
تحریم‌های بین‌المللی نه فقط دسترسی کشور به تکنولوژی مدرن را برای صنایع دشوار و امکان استفاده از تجارت خارجی را برای صادرات و واردات مشکل کرده، بلکه باعث افزایش فعالیت‌های غیررسمی، قاچاق، فعالیت‌های خدماتی و غیرتولیدی و تجارت پول در کشور شده است. بی‌ثباتی و تنش‌های مربوط به تحریم‌های بین‌المللی موجب فرار سرمایه‌ها از بخش‌های صنعتی که دیربازده و کم بازده هستند به سمت فعالیت‌های پربازده شد و همین موضوع عقب‌ماندگی صنایع کشور را رقم زده است. متأسفانه علاوه بر خودتحریمی‌ها، فشارهای بین‌المللی بر اقتصاد کشور روزبه‌روز در حال افزایش است و موانع بین‌المللی توسعه صنعتی، گلوی صنعت کشور را بیش از پیش می‌فشارد.
مسائل قانونی و تصمیم‌گیری‌های دولتی
یکی از مواردی که مدیران صنایع و تشکل‌ها تقریباً آن را مشکل بزرگی بر سر راه تولید می‌دانند، تصمیم‌گیرهای دولت، مجلس و قوه قضاییه و تهیه، تدوین و اجرای قوانین و مقررات و بخشنامه‌ها بدون کسب نظر از ذینفعان است. اگر در یک فضای مناسب برای رشد و توسعه، ذینفعان در تصمیم‌گیری‌ها دخالت داده نشوند، مشکلات نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار نگرفته و راهکارها نیز قابلیت اجرایی پیدا نمی‌کنند. هم‌اکنون قوانین بسیاری باید حذف شوند و یا تغییریافته یا با قوانین دیگری جایگزین شوند تا فضای مناسب کسب و کار به وجود آید؛ بنابراین ضروری است که نظرات تخصصی تشکل‌های صنعتی و اقتصادی به‌صورت کار کارشناسی ملاک تصمیم‌گیری‌ها قرار گیرند.
ضرورت به‌روزرسانی تکنولوژی در صنایع
صنایع کشور به نوسازی و تجدید ساختار نیاز دارند. هزینه استهلاک بالاست و کیفیت تولیدات نیز متناسب با تغییرات امروز دنیا نیست. هزینه‌ی بالا و کیفیت پایین به برخی صنایع امکان رقابت با واردات را نمی‌دهد. تأکید بر تغییرات ساختاری با هدف ارتقای سطح تکنولوژی و بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش صنایع کارخانه‌ای، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر صنعتی است؛ بنابراین برای رقابت در عرصه جهانی لازم است توانمندی تکنولوژیکی و ظرفیت تولیدات داخلی افزایش یابد و زیرساخت‌های لازم در این خصوص در سایه تعامل با دارندگان تکنولوژی برتر صنعتی در دنیا فراهم شود.
ضرورت شفافیت در اقتصاد
اگر مشکلات ریشه‌ای اقتصادی کشور رفع شود، تولیدکننده انگیزه تولید خواهد داشت و وارد چرخه تولید و اقتصاد کشور می‌شود که نتیجه آن رونق تولید و اشتغال مولد خواهد بود؛ برای تحقق این امر دولت‌ها پیش ازهر چیز باید با کمک اقتصاددانانی خبره نقشه راه را تدوین نمایند.
 برای اینکه تولید داخلی به معنای واقعی شکل بگیرد و فضای کسب‌وکار کشور نیز بهبود یابد، می‌بایست اقداماتی همچون ایجاد شفافیت در اقتصاد مدنظر قرارگیرد که درنتیجه آن می‌توان از فساد اقتصادی جلوگیری کرد و به اقتصاد کمک شایانی خواهدشد؛ علاوه بر این با فراهم ساختن رقابت سالم بین فعالان اقتصادی و بخش خصوصی و سپس برداشتن هرگونه انحصار در بخش خصوصی و بخش دولتی، بهبود فضای اقتصادی و رشد بخش خصوصی سالم در کشوردور از ذهن نخواهد بود.


http://electricalpanel.ir/uploads/%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C.jpg
دسته بندی :  خبرها

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا