آموزش، شریان حیاتی شرکت هاست

تاریخ : 1397.12.25
نویسنده : روابط عمومی
نظرات : 0
بازدیدها : 100

آموزش، شریان حیاتی شرکت هاست

مهندس موسی احمدیان، نائب رئیس کمیته آموزش انجمن

 

1

 


تابلوسازان گروه بزرگی در صنعت برق ایران هستند و اگر بتوان سطح کیفی این مجموعه بزرگ از مدیریت شرکت ها تا کارگران و پرسنل را ارتقا داد در واقع بخش بزرگی از صنعت برق ارتقا می یابد. این مهم رسالت و هدف کمیته آموزش در انجمن است.
متاسفانه ضرورت آموزش در ایران جدی گرفته نشده است و هنوز هم اشکالات عمده ای در صنعت تابلوسازی وجود دارد، شاید آن را خوب کپی کرده ایم اما هنوز درست و اصولی متوجه نشده ایم و یا گاهی آموزش و مستند سازی های ما درست نبوده است و این امر مهم جدی گرفته نشده است همچنانکه بحث های استاندارد ایزو و مباحث محیط زیستی جدی گرفته نمی شود.
 هرساله تکنولوژی های جدیدی در دنیا رونمایی می شود و روش های آموزش نیز تغییر کرده اند. متاسفانه با دانش روز دنیا همگام نیستیم، علاوه بر این در کشور ما آموزش آخرین نقطه ای است که به آن توجه و اولین موردی است که حذف می شود. شرکت ها به محض اینکه از لحاظ مالی در مضیقه قرار می گیرند آموزش را حذف می کنند، اما اگر این بخش حذف شود شرکت به طور قطع به اضمحلال کشیده می شود همچنانکه اکنون عده ای از بازیگران این صحنه حذف شده اند.
امروزه به آموزش بی توجهی بسیاری می شود و آنگونه که در گذشته به نیروها آموزش داده می شد اکنون آموزش داده نمی شود. اصولا شرکت ها آموزش را به عنوان کالایی لوکس درنظر می گیرند که قابل حذف است. اگر افراد آموزش نبینند، در چند سال آینده همان اتفاقی که برای صنعت خودروسازی افتاد، برای صنعت تابلوسازی نیز اتفاق خواهد افتاد و به راحتی چینی ها جای ایران را در بازار خواهند گرفت و با عددهای بسیار کمتری که در مناقصات اعلام می کنند، برنده می شوند و خط تولیدهای خوبی نیز راه اندازی خواهند کرد، تابلوها را ساخته و به کشور ما می فرستند.
اما عاملی که موجب برتری خواهد شد این است که راه حل جامعی ارائه شود و لازمه آن تجهیز افراد و شرکت ها به دانش آی تی، دانش اتوماسیون، دانش مخابراتی و غیره و در نهایت توجه به مسیر حرکت سازنده های بزرگ دنیا است. اگر مسیر درست انتخاب نشود، سقوط و انحلال شرکت ها حتمی و نجات از آن بسیار مشکل خواهد بود. سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیا بسیار تند شده است و کمی لغزش به شدت ما را به عقب خواهند راند.
یکی از دلایل عدم موفقیت‌ها در بازار جهانی نداشتن دانش است. با توجه به اینکه ۱۷۴ شرکت تایید شده در صنعت تابلوسازی در ایران وجود دارد، باید حداقل ۱۷۴ نفر متخصص در استاندارد IEC در هر شرکتی داشته باشیم تا تابلو طبق استاندارد تولید شود اما به طور قطع تعدادشان از انگشتان یک دست متجاوز نیست. با وجود اینکه برای تدریس آن برنامه ریزی شد اما استقبالی نشد چراکه فکر می کنم اصلا اعتقادی به آن ندارند، همچنانکه ایران خودرو و سایپا معتقدند پرایدی که تولید می کنیم خریدار دارد چرا محصول بهتری تولید کنیم!
اگر تمام شرکت ها تجربیات خود را بنویسند دایره المعارف عظیمی حاصل خواهد شد که می تواند در اختیار دیگر شرکت ها نیز قرار بگیرد اما با وجود تست های بسیاری که تاکنون انجام شده، تجاربی منتقل نشده است که معتقدم اغلب تست ها رفع تکلیف بوده است.
 نسل اول تابلوسازان ما در سال ۶۸ پیشکسوتان این عرصه هستند حتی اکنون به عنوان مدیران شرکت، فاصله شان تا بدنه شرکت بسیار است. آنها دانش خوبی داشتند اما به این معنا نیست که امروزهم دانش خوبی داشته باشند و باید افراد همانند نرم افزارها به روز شوند.
به صراحت باید گفت که تابلوسازی در کشور رو به افول و پیری می رود، باید تغییراتی ایجاد شود که لازمه آن این است که بدانیم چه می خواهیم بکنیم. غده ای در بدنه تابلوسازی کشور وجود دارد که فعلا خوش خیم است و بیم آن می رود که چند سال دیگر تبدیل به سرطانی غیر قابل درمان شود که در تمامی شرکت ها ریشه دواند و آنها را از بازار حذف کند؛ به همین دلیل باید هرچه سریعتر راهکارهایی برای بهبود ودرمان ارائه شود و آموزش پیوسته در رأس همه موارد قرار گیرد. آموزش قسمتی از سلامت جامعه است، اگر اجتماع آموزش ببیند ساختارهایش بهبود خواهد یافت.


http://electricalpanel.ir/uploads/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4.jpg
دسته بندی :  خبرها

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا