ارسال : روابط عمومی

تأمین برق بازار روز مریوان با روش جدید و ابتکاری

محمدآزاد حسینی  گفت: با توجه به اینکه بازار روز مریوان با طراحی سنتی و قدیمی ساخته شده، در راستای حفظ ابنیه تاریخی قدیمی و به منظور عدم تخریب و لطمه به این بافت، از روش جدید به نام 'باس داکت' جهت تأمین برق آن استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه با صرف دو میلیارد و 500 میلیون ریال، 420 متر باکس داکت جهت تامین برق 220 واحد تجاری در بازار روز مریوان اجرا شده است، افزود: جهت تأمین روشنایی این بازار نیز از همین سیستم استفاده شده که جلوه و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

وی در توضیح سیستم باس داکت گفت: این سیستم نیاز به تخریب سازه و ابنیه محل ندارد و از نگهدارنده هایی که روی دیوار نصب شده، استفاده می شود و انشعابات برق مورد نیاز از طریق جعبه تقسیم هایی که دارای سیستم حفاظتی می باشد، تأمین می گردد.

وی هدف از اجرای این سیستم در محل مورد اشاره را حفظ زیبایی معماری و بافت سنتی آن اعلام کرد و گفت: خوشبختانه تجار و صاحبان مغازه های بازار نیز همکاری خوبی در جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز آن داشته اند.

وی در توضیح مزایای استفاده از این سیستم جدید گفت: سیستم باس داکت با وجود هزینه اولیه بالا، نیازی به هزینه نگهداری ندارد و به علت صرفه جویی چشمگیر در فضای اجرا، به زیبایی محل مورد نظر لطمه وارد نمی کند و جاذبه بصری زیبایی نیز دارد و از همه مهم تر احتمال وقوع آتش سوزی در این سیستم به صفر می رسد.

وی کاهش چشمگیر خاموشی، طراحی ساده و سریع، سرعت و سهولت در نصب، ایمنی بالا و حفظ محیط زیست، ایجاد بستر برای اتوماسیون شبکه، مقاومت مکانیکی بالاتر و قابلیت بازیافت، امکان جابه جایی و انعطاف پذیری را از جمله مزایای این سیستم برشمرد.

وی با بیان اینکه این سیستم برای اولین بار در استان اجرا شده است، افزود: در سطح کشور نیز تنها در ساختمان های مسکونی و مجتع های تجاری اجرا شده و در بازار های سنتی برای اولین بار است که در کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه در اجرای این سیستم از دانش و تخصص مهندسان در شرکت توزیع برق استان شده است، از همکاری تجار و کاسبان بازار در اجرای این پروژه تقدیر و تشکر کرد.

شهرستان مریوان با 168هزار و 774نفر جمعیت در 130کیلومتری سنندج واقع شده است.
 
منبع: ایرنا